Wstawiamy drzwi wewnętrzne

Najtańsze drzwi wewnętrzne bez potrzeby czekania można znaleźć w wybranym składzie budowlanym. Na wytrzymałe skrzydła drzwiowe i ościeżnice czekać musimy nawet kilka tygodni. Tu będziesz wiedział, jak idealnie dopasować drzwi do swoich gustów, jak je kupić, i jakiego fachowca zaangażować do ich montażu.

drzwi Art Drew

Na rozpoczęciu prac wyłaniamy właściwy model drzwi wewnętrznych u producenta. Następnie przedstawiciel ma obowiązek dokładnie wymierzyć dziurę na drzwi, by niewątpliwie pierwszorzędnie wyglądały. Opłaca się także zamówić drzwi wewnętrzne z wysokiej klasy osadzaniem, natomiast jeśli osadzimy je nieprawidłowo, możemy nietrudno je zniszczyć, przez co utracimy zagwarantowanie wykonawcy. Dodatkowo produkt wraz z usługą instalacji zawiera mniejsze opodatkowanie. Dobierając barwę drzwi, zwróć uwagę na kolor ramy okiennej, albo kolor podłóg i ścian. Odpowiednim wyjściem w ramach wyglądu jest dopasowanie do poszczególnych dziur w pomieszczeniu drzwi wewnętrznych z tej samej linii. Wymiar drzwi wewnętrznych jednoskrzydłowych ma zazwyczaj od 60cm do 110cm. O większym wymiarze skrzydła, ważą więcej dlatego też potrzebują jeszcze jednego zawiasu. Ponadto gdy zainteresowany wymaga drzwi o nietypowych wymiarach, ma prawo je otrzymać na zamówienie. Drzwi wewnętrzne da się także skrócić lub zwęzić za ponadprogramową ceną.

Drzwi prawe?

Drzwi wewnętrzne nazywamy lewymi, jeśli by ruszyć skrzydło drzwiowe w swoją stronę łapiesz je lewą ręką, a ich zawiasy są z lewej ściany. Natomiast kiedy drzwi musisz złapać prawą ręką a ich zawiasy są po prawej stronie oznacza to, że są to drzwi wewnętrzne prawe.

Niezmiernie ważne jest, by nie zapominać, iż drzwi wewnętrzne montowane do przestrzeni, które potrzebują przewiewu, to znaczy pralni posiadały wydrążone trafne otwory dające możliwość przepływu powietrza, czy też co jest w nowoczenym świecie niezwykle popularne wycięte wycięcie o wysokości od 10mm – 30mm.
Ościeżnice przylgowe i bezprzylgowe.

Ościeżnicę trzeba przypasować do stosownego modelu skrzydła. Bardzo na czasie są ościeżnice przylgowe, określa to, iż posiada ona na obwodzie przytwierdzonych trochę profili, do których przytwierdzone jest skrzydło. W opisanym rozwiązaniu umieszczane są na obrzeżach zawiasy dwa lub w większych skrzydłach trzy, na których osadzone są skrzydła. Ościeżnice bezprzylgowe przystają do drzwi tylko po powierzchniowym obwodzie, gdyż mają prosty rant i prostszy przekrój. Są, więc łatwiejsze w zachowaniu ładu i wyglądają bardziej nowocześnie.

Ościeżnice są wykonane z płyty meblowej MDF, metalu, albo litego drewna sklejanego pietrowo. Ościeżnice wykonane z metalu, wbrew tego, że wiążą się z architekturą poprzedniego wieku, ładnie prezentują się w nowoczesnych apartamentach np. stworzone z aluminium. Grupujemy ościeżnice, też na stałe i regulowane. Ościeżnice stałe są przeważnie węższe aniżeli mur, a regulowane dostosowuje się do jego szerokości. Do niektórych modeli jest możliwość dokupienia opaski maskujące- połączenie z murem. Z zasady wybiera się poszerzane opaski, przez co imitują panele ozdobne wokół ościeżnic, co daje nowoczesny charakter.

Najczęściej w drzwiach bezprzylgowych umieszcza się schowane zawiasy, aby w pełni wykorzystać ich budowę i możliwości. Fragment zawiasu przykręcony jest w boku ościeżnicy a pozostała część znajduję się w skrzydle drzwi. Drzwi z ościeżnicami bezprzylgowymi mają jeden defekt, są niestety nieco mniejszą barierą akustyczną w zestawieniu z drzwiami z ościeżnicami przylgowymi.

Konstrukcja skrzydła, to najczęściej rama z drewna klejonego lub płyty wiórowej MDF z wypełnieniem. W zależności od wytrzymałości drzwi, ich środkiem może być karton ukształtowany jak przylepiec miodu, płyta wiórowo-otworowa, płyta wiórowa pełna lub szkło. Jeśli decydujemy się na jeden z najtańszych modeli drzwi, to jest to najczęściej tektura, która ma bardzo niski współczynnik osłony dźwiękowej a też jest wrażliwa na uszkodzenia. W drzwiach wewnętrznych o uśrednionym kanonie wypełnienie to, jest wzmocnione płytami pilśniowymi lub sklejką. W bardzo dobrych jakościowo wzorach wypełnieniem jest drewno klejone warstwowo czy też piętrowe panele z płyt wiórowych.

Zewnętrzną faza skrzydła drzwi obija się najczęściej cieniutkimi płytami MDF lub HDF. W przypadku gdy powłoką kończącą jest płyta MDF, to mogą być w niej wytłaczane wzory. Płyty te, zawsze można lakierować.Jedną z tańszych, dzięki czemu często wrażliwą na wilgoć jest sztuczna okleina dekor. Gdy mamy potrzebę mieć najtrwalszą, musimy kupić twardą okleinę CPL. Gdy natomiast mamy potrzebę, by wypełnieniem skrzydła było szkło, powinniśmy zamontować laminowane lub hartowane, ze względu na bezpieczeństwo. Niedrogą, natomiast równie ciekawą opcją jest zakup drzwi z surowego klejonego drewna sosnowego, gdyż można je samemu polakierować.